VÝŽIVOVÉ PORADENSTVÍ

Kloubní výživa při sportování

single-image

Velká fyzická zátěž na klouby a vazy mnohdy způsobuje jejich zranění a co hůř, někdy i chronická onemocnění. Prakticky každý sportovec jakékoliv úrovně má k tomuto sklon a obecně je daleko snazší onemocnění zabránit, než jej léčit, proto má prevence ve sportu velký smysl. Pro snížení pravděpodobnosti zranění na úplné minimum je zapotřebí: vždy se dobře zahřát a protáhnout, dodržovat správnou techniku cvičení a užívat doplňky stravy na klouby a vazy.

Sportovní výživa pro klouby a vazy

K dosažení skvělých výsledků jsou sportovci často nuceni cvičit s těžkou váhou.  Klouby a vazy patří mezi ty křehčí části těla a největší počet zranění padá právě na ně.
Z přípravků, které podporují zdraví kloubů, je možné vydělit ty nejefektivnější a úspěšně používané ve sportovní medicíně. Jedná se o glukosamin, chondroitin, kolagen a vápník.

Glukosamin – jeden z nejdůležitějších stavebních materiálů tkáně chrupavky, může být produkován v lidském těle. Váže navzájem buňky, čímž se chrupavčitá tkáň stává odolnější. Jeho účinnost v prevenci sportovních úrazů je nepochybná a vědecky dokázána.

Chondroitin – je důležitou složkou pojivých tkání a vazů, která zvyšuje jejich sílu a odolnost vůči deformacím. Chondroitin se nachází v synoviální tekutině kloubů, která slouží jako mazivo pro pohyblivé části kostry.

Kolagen – je lidský protein přítomný ve většině tkání lidského těla. Nejvíce se nachází v pojivových tkáních, kterým poskytuje sílu. V kulturistice je standardní denní dávka kolagenu 10 g. Doporučuje se užívat ve spojení s jinými doplňky stravy ke zpevnění kloubů a vazů.

Vápník – základní látka kostry člověka a mikroelement obsažený v kostních tkáních člověka. Jeho nedostatek se odráží v křehkosti kostí, což je pro aktivního sportovce nepřijatelné. Denní dávka se pohybuje od 1000 – 1200 miligramů.

Mohlo by se Vám líbit