HUBNUTÍ VÝŽIVOVÉ PORADENSTVÍ

Co to jsou L-Carnitiny?

single-image

L – Carnitin je přírodní látka, příbuzná vitamínu B, která provádí v těle řadu důležitých funkcí. Transportuje tukové tkáně do mitochondrie svalů, kde je při aerobním cvičení tato tuková tkáň přeměněna v energii.
L – Carnitin se často nazývá vitamínem, ale vitamín to není. Je to aminokyselina, která podporuje odbourávání tuku v lidském těle. Bez nadsázky o tomto doplňku stravy můžeme hovořit jako o velkém hitu posledních dob a to především díky jeho univerzálnosti a vysoké účinnosti. Je homeostatický, všechny jeho přebytky se efektivně vylučují z těla, nadbytky se nehromadí.

L – CARNITIN A SPORT

Carnitin je důležitý v těch případech, kdy je nezbytné zvýšit vytrvalost v aerobních sportech (běh, plavání, veslování, apod.). Pokud sportovec vyloženě netouží po snížení tělesné hmotnosti, maximální energetický zisk lze dosáhnout kombinací levokarnitinu a zvýšením množství tuku ve stravě. Existuje speciální jídelníček s vysokým obsahem tuku, který je předepisován současně s velkými dávkami carnitinu. Pro dosažení maximálního účinku by měl být levokarnitin použit spolu s dobře vyváženou stravou a cvičebním programem. Levokarnitin není doping a může být používán ve sportovní výživě bez omezení.

L – Carnitin zvyšuje vytrvalost v aerobních i v anaerobních druzích sportu. Jeho anabolický efekt může být maskován poklesem tělesné hmotnosti v důsledku zmizení podkožního tuku. Proto při hodnocení anabolického účinku karnitinu je třeba se oprostit od takových ukazatelů, jako je tělesná hmotnost a objem končetin. V tomto případě se řiďte procentním poměrem tělesného tuku a celkové tělesné hmotnosti.

Nejvíce l – carnitinu obsahuje maso a mléčné výrobky, ale mnoho lidí má jeho tvorbu zhoršenou a proto využívají doplňků stravy, které jsou ideální a nezbytné především pro sportovce. Nedostatek l – carnitinu v lidském těle se projevuje zvýšenou hladinou tuku v krvi, která může mít za následek různá srdeční onemocnění nebo cirhózu jater. Najdete ho u nás v podobě kapslí, nebo ve formě tekuté.

Mohlo by se Vám líbit