SPORT

Paddleboardy

single-image

SUP

Sup je zkratka z anglického Stand Up Paddle (pádlování ve stoje). Je to poměrně nový druh vodního sportu. Na speciální desce se s veslem v ruce můžete kochat okolním světem a odpočívat. Můžete chytat vlny a cítit se jako opravdový surfař. Můžete se postavit proti proudu nebo pořádat závody a dát si pořádně do těla z pohledu kardia i síly.

V paddleboardingu si najde každý to své. SUP vám nabízí obrovské pozitivní emoce, možnost objevovat ty nejkrásnější místa planety a vychutnat si pocit harmonie s přírodou. A jak se jmenuje ta „speciální deska“? Je to Paddleboard.

PADDLEBOARDY JSOU SPOLEHLIVÉ A BEZPEČNÉ

Paddleboardy najdete ve dvou verzích – existují pevná a nafukovací prkna. Pevné boardy mohou být vyrobeny z různých materiálů – ze dřeva, laminátu, epoxidové pryskyřice i karbonu, ale vyznačují se jednou společnou vlastností – rozměr je vždy stejný. Z tohoto důvodu je těžší prkno uschovat a převážet, než je tomu u nafukovacích boardů, kdy ho pouze vypustíte, srolujete a schováte do batohu. Co se týká právě nafukovacích prken, tak s těmi to není tak úplně jednoduché, jak se může zdát, přece jen se nejedná o nafukovací matraci.

Nafukovací deska má pod horní vrstvou obalu spoustu vertikálních trubiček, které dodají desce tuhost a pevnost. Nafukovací paddleboardy jsou o něco pomalejší, než ty pevné, za to jsou ale snadno přenositelné a nehrozí jim žádné uloupnutí nebo poškrábání.

Čím je board širší, tím je stabilnější a pomalejší. Na velkých deskách se můžete projíždět klidně dva (jak s dítětem, tak s dospělým). Užší paddleboardy jsou rychlejší, ale je obtížnější udržet na nich rovnováhu. Vybírají si je především profesionálové.

Svůj výběr nenechejte náhodě a předem si uvědomte, jaké vlastnosti by měl mít zrovna váš paddleboard a jaké aktivity s ním budete provozovat.

  • Prkna do vln – tato prkna jsou podobná ohnutému banánu, mají hodně zaoblené boky. Jsou širší a kratší, skvěle se ovládají a disponují vysokou stabilitou. Nehodí se na klidnou projížďku přírodou.
  • Prkna pro cvičení jógy – jóga na vodě je hitem posledních let. Tato prkna jsou široká a mají úchyty.
  • Prkna na závodění – jsou konstruována tak, aby dosáhla co největší rychlosti. Jsou úzká a dlouhá. Nejsou ideálním výběrem pro úplné začátečníky.
  • Prkna pro všechny objevovatele – pokud milujete přírodu a jste dobrodruh, který chce strávit na vodě i více dní, pro vás jsou ideální prkna s užší konstrukcí, která jsou určena na objevování okolí a pádlování při vyšší rychlosti.
  • Prkna na klidnou vodu – prkna pro aktivní odpočinek na jezeře, stojaté řece nebo rybníku jsou ta, která kladou důraz na stabilitu.
  • Prkna pro všechno – jsou středně široká a středně dlouhá. Mají takové vlastnosti, které jim dodají stabilitu při sjíždění klidných řek, stojatých vod, ale i menších vln.

Paddleboarding je vhodný pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory. Zdokonalíte si smysl pro rovnováhu, zlepšíte si fyzickou kondici, aktivně strávíte čas se svými nejbližšími a získáte nové zážitky.

Mohlo by se Vám líbit