VÝŽIVOVÉ PORADENSTVÍ ZDRAVÁ VÝŽIVA

Co jíst před cvičením?

single-image

Abyste zdravě a hlavně efektivně cvičili, musíte si uspořádat svůj jídelníček. Není pravda to, že několik hodin před cvičením byste neměli jíst, aby se vám lépe hýbalo a po cvičení raději nejíst už vůbec, abyste nenabrali vše, co jste vypotili. S tímto přístupem riskujete nejen své zdraví, ale také i další kila navíc.

Pokud chcete mít dostatek energie při cvičení a zároveň nechcete mít moc velký hlad po cvičení, pak se musíte správně stravovat v průběhu celého dne. Startem každého dne by měla být vydatná snídaně a poté byste se měli stravovat každé dvě až tři hodiny.

Před cvičením by ve vašem jídelníčku neměla bát žádná tučná a příliš sladká jídla. Pozor si dejte také na vyšší obsah vlákniny – zpomaluje přístup sacharidů do krve, což je při redukčním cvičení nežádoucí.
Zde je 8 nejlepších potravin ideálních před cvičením, které vám poskytnout energii během namáhavého cvičení i živiny pro svalovou regeneraci po cvičení.

Banány
Banány jsou ve světě fitness velice oblíbenou potravinou. Obsahují jednoduché sacharidy, které vám poskytnout dostatek energiemi cvičení a vysoký obsah draslíku, který má vliv na udržení svalové funkce.

Ovocné smoothies
Ovocné smoothies jsou skvělé jako svačina před tréninkem. Obsahují vysoce kvalitní bílkoviny, jsou rychle stravitelné a obsahují skvělou kombinace jednoduchých a komplexních sacharidů.

Cizrna
Stačí si dát před tréninkem 1/3 šálku, který vám dodá asi 10 gramů bílkovin, 30 gramů sacharidů a téměř 9 gramů vlákniny.

Bílky
Tuk ve žloutcích se pomalu metabolizuje a proto je možné, že pokud sníte celé vejce, budete se cítit nafoukle. Proto jsou bílky daleko lepší volbou. Jeden vaječný bílek obsahuje asi 4 gramy bílkovin a žádný tuk.

Sušené ovoce
Máte před tréninkem málo času? Sušené ovoce je perfektní volbou. Jednoduché sacharidy vám poskytnou okamžitou energii a sušené ovoce vás rozhodně nebude zatěžovat. Dejte si čtvrt šálku sušených jahod, meruněk nebo ananasu.

Kuřecí prsa a hnědá rýže
Pokud cvičíte po obědě nebo večeři a chcete si dát na jídlo něco vydatnějšího, co vás však nebude při cvičení zatěžovat, sáhněte po kuřecím prsu s rýží. Dodá vám notnou dávku energie a má minimální obsah tuku. Komplexní sacharidy v hnědé rýži vám pomohou udržet energii a kuře vám poskytne protein pro svalovou regeneraci po tréninku. Hnědou rýži můžete nahradit sladkými brambory nebo quinoou.

Řecký jogurt
Řecký jogurt obsahuje téměř dvojnásobek proteinu a o polovinu méně cukru, než obyčejný jogurt. Srovnatelná varianta s vysokým obsahem bílkovin a mléka je tvaroh.

Maca
Peruánský kořen maca je skvělým doplňkem pro zvýšení energie a vytrvalosti a má také mnoho dalších zdravotních výhod. Je vhodný jako doplněk do jogurtu nebo smoothies.

Mohlo by se Vám líbit