CVIČENÍ

Masážní válce – jak vybrat ten správný a jak ho efektivně použít?

single-image

Při správném použití masážního válce dochází k uvolnění a regeneraci svalů po náročném tréninku. Můžete je používat také k posilnění středu těla i jako prevenci proti nepříjemnému natažení svalů.  Jak si vybrat ten pravý pěnový válec na domácí protahování a masáže, a jak ho použít způsobem, který předejde nežádoucímu zranění?

Typy masážních válců – který je pro vás ten pravý?

Pěnové válce rozdělujeme především podle jejich tuhosti a velikosti. Obecně platí, že čím tužší válec si pořídíte, tím efektivnější masáž si s ním dopřejete. To však znamená, že byste měli volit právě ten nejtužší.

Masáž foam rollerem bývá, stejně jako tradiční masáž, často nepříjemná. Aby ne, když při jeho správném použití dochází k promasírování zatuhlých svalů. Odbornice na silové tréninky Holly Perkinsonová však říká, že byste při masáži pěnovým válcem nikdy neměli pociťovat přímo bolest.

Masážní válce pro jógu, pilates i jako uvolnění po náročnějším tréninku

Při protahování ani masáži byste skutečně neměli pokračovat přes bolest. Proto se po náročnějším cvičení hodí spíše měkčí foam roller než jeho nejtužší varianta. S ním si totiž můžete promasírovat většinu svalových skupin efektivně, a přitom bez nepříjemných pocitů.

Pěnové válce s délkou kolem 60 centimetrů a současně o něco měkčí než jejich sourozenci určené pro masáže zatuhlých svalů, se také nejčastěji používají při cvičení jógy či pilates.

K čemu se hodí maličké pěnové válce?

Maličké masážní válce – přibližně o polovinu menší než klasické foam rollery, jsou také velmi užitečnou pomůckou. Mají většinou kolem 15 centimetrů a skvěle se hodí na rozmasírování konkrétních partií. Jsou speciálně vhodné k masáži lýtek, předloktí či vnitřní části stehen.

Foam roller pro uvolnění zatuhlých svalů

Konečně se dostáváme k tomu nejtypičtějšímu zástupci pěnových válců, který slouží skutečně k masírování všech svalových skupin svépomocí. Tento válec má v průměru délku kolem 30 centimetrů a můžete ho použít k uvolnění svalů po celém těle (kromě spodní části zad).

Původní masážní válce bez hrbolků vám poskytnou o trochu jemnější zážitek. Pokud však stojíte o skutečně důkladnou masáž, určitě vám přijde k chuti masážní válec s hrbolky, s nímž se vaše unavené svaly protáhnou a zregenerují skutečně důkladně.

Použití masážních válců – čemu se vyhnout?

Jak už padlo v úvodu, masážní válec můžeme použít k regeneraci svalů, ale hodí se také při posilování středu těla. K tomu dochází především pokud foam roller používáte při cvičení jógy či pilates.
Přestože válec slouží k uvolnění celého těla, určitě byste se měli vyhnout jeho použití při bolesti spodní části zad a krční páteře. S těmito bolestmi je většinou vhodnější zajít k lékaři.

Neodborná masáž pomocí válce je může akorát prohloubit či přispět k dlouhodobějšímu poškození těchto partií.
Stejně tak válec nepoužívejte ani v oblasti kloubů. Nejen že k tomu není rozhodně určen, ale opět byste si s tím mohli akorát uškodit.

K čemu je tedy foam roller skutečně dobrý?

  • Masáž horní části zad,
  • masáž bicepsů,
  • masáž tricepsů,
  • masáž lýtek,
  • masáž hamstringů,
  • masáž vnitřní části stehen,
  • masáž kvadricepců,
  • masáž sedacího svalu.

K popsání technik bychom potřebovali další článek, pokud chcete vědět jak na to, mrkněte na video – https://www.youtube.com/watch?time_continue=177&v=ny94WcdxMUg

Autor: Markéta Gajdošová

Mohlo by se Vám líbit