CVIČENÍ SPORT

Činky a závaží – víte, které jsou pro vás těmi pravými?

single-image

Posilování je tou nejlepší sportovní aktivitou pro každého. Zvedáním těžkých předmětů rostou svaly a čím více svalů v těle máme, tím rychleji pálíme kalorie. To znamená rychlejší hubnutí i vytvarování postavy. Proč byste se posilování neměli bát a jaké činky pro začátek vybrat?

Posilování – sport skutečně pro každého

Bojíte se posilovat, protože jste žena a nechcete vypadat jak Rambo? I tenhle strach se dá snadno překonat. Aby žena dosáhla viditelné svalové hmoty, musela by cvičit denně několik hodin a ani okem nezavadit o jiné jídlo, než jsou bílkoviny a zelená zelenina. Posilování s činkami je zdravé. Posiluje kardiovaskulární systém a je skvělou prevencí proti lámání kostí v pokročilém věku. Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými druhy činek a které jsou ty pravé právě pro vás?

Činky

Klasické jednoruční činky můžete pořídit už od půl až jednoho kila až do 50 kil pro skutečné siláky. S jednoručními činkami je možné vykonávat velké množství cviků – od klasického „poskakování před televizí“ s činkami nižší zátěže až po komplexní cviky typu TGU (pro komplexnější cviky se však hodí spíše kettlebell).

Jednoruční činky jsou absolutní klasickou, která by neměla chybět v žádné domácnosti, kde se dbá na aktivní životní styl.

Závaží

Jako závaží můžete použít v podstatě cokoliv. Ideální je kettlebell pro svou všestrannost. Použít můžete i činku či třeba pytel naplněný pískem. Závaží se používá jako dodatečná váha při klasickém pohybu. Zlepší výsledky chůze a běhu, ale závaží můžete využít také například při tanci. Dodatečná váha, kterou sebou při běžném pohybu nesete, pomůže rychleji pálit kalorie i tvarovat postavu.

Kettlebell

Kettlebell je tradiční ruská činka, která slouží k protažení celého těla. Můžete ji využívat na posilování i kardio cvičení. Vhodná je dokonce i na protahovací cviky (najděte si například cvik „svatozář“ či „zlomená páka s kettlebellem“.

Nejoblíbenějším cvikem s kettlebellem je tzv. swing, minimalistické kardio cvičení, které s tělem dovede zázraky, aniž byste potřebovali cokoliv kromě jedné činky a pár metrů prostoru.

Pokud hledáte minimalistické řešení domácí posilovny, dva kettlebelly ve vhodné váze jsou ideál. Ženám se do začátku doporučuje 8kilová a 12kilová činka (u náročnějších cviků však nesáhnete vedle ani s 4kilovým závažím), pro muže pak 16 a 24 kilo.

Kotouče a osy

Pro pokročilejší sportovce, kteří se nebojí velké váhy, jsou ideálním velké činky. Jedná se o činky rozdělené na osu (která sama o sobě má určitou váhu a pokud s velkými činkami začínáte, stačí vám právě osa na nacvičení techniky) a kotouče, které pak můžete postupem času měnit podle potřeby. Cvičení s velkou činkou je pro tělo velmi prospěšné, pouze však při cvičení se správnou technikou. Pokud jste však cvičit s tímto nářadím zvyklí a chybí vám vybavení na domácí cvičení, dnes je nejlepší čas osu s kotoučem pořídit!

Mohlo by se Vám líbit