SPORT

Co jste možná nevěděli o biatlonu

single-image

Ať už máte rádi zimní sporty nebo jako já raději čekáte na sezónu těch letních, biatlon je sport, kterému se rozhodně nedá upřít jisté kouzlo. Kombinace sněhu, lyží a střelby z malorážové pušky má prostě něco do sebe, a to jak v aktivním podání, tak i pouze při pasivním sledování tohoto sportu. Biatlon je tak oblíbený, že má i spoustu variant, včetně té letní, kde se lyže vymění za kolečkové brusle. Můžete se dokonce setkat i s variantou skiarc, kde se místo pušky ke střelbě používá luk.

Trochu z historie biatlonu

Biatlon je sport poměrně starý. V minulosti se však nejednalo o zábavu, jakožto spíše o způsob přežití – už v té úplně nejdávnější historii, která sahá až tisíce let do minulosti, lidé v chladných oblastech v zimních měsících lovili pomocí lyží a zbraní.
A už od 18. století se biatlon využíval pro změnu pro vojenské účely, a to především ve Skandinávii. První polooficiální závod v biatlonu proběhl v Norsku v roce 1767. Na Olympijských hrách má pak své místo od roku 1924 pod názvem Běh vojenských hlídek jako ukázková disciplína.

Disciplíny biatlonu

Biatlon má několik disciplín včetně štafety a závodu dvojic.
Nejdelší tradici má individuální vytrvalostní závod. Ten je na Olympijských hrách už od roku 1960. Dva roky před zařazením na OH v něm proběhlo první Mistrovství světa.

Trasa tradičního biatlonového vytrvalostního závodu je 20 kilometrů (pro ženy 15) a střílí se při ní dvakrát v leže a dvakrát ve stoje.
Nejnovější disciplínou biatlonu, která má své místo na OH teprve od roku 2006 je závod s hromadným startem.
V disciplínách pak nechybí ani klasická štafeta, závod smíšených dvojic, sprint či stíhací závod.

Vybavení na biatlon na Efitness.cz

Pokud zde hledáte kompletní výbavu, tak vás zklameme. Zbraně u nás neseženete… Ale pokud vás přece jen závod zaujal, můžete začít pořízením běžeckých lyží a vyzkoušet si, jak vám to vůbec jde na běžkách.
Nejlepší způsob, jak s biatlonem začít, je přihlásit se do některého z místních klubů tohoto sportu, kde vám se začátky pomohou. Avšak jako u většiny ostatních sportů, i u biatlonu platí, čím dřív s ním začnete, tím větších úspěchů můžete dosáhnout.

Mohlo by se Vám líbit