SPORT

Lakros – kolektivní sport, který stojí za pozornost

single-image

Kolektivní sporty momentálně nemají vrchol své sezóny a možná ještě pár měsíců potrvá, než se jejich popularita vrátí. Proč si však o nich alespoň něco nepřečíst? Dnes se podíváme na severoamerický sport původního obyvatelstva, který dnes známe jako lakros.

Lakros v ČR nepatří mezi nejsledovanější sporty, rozhodně se jedná o aktivitu zábavnou jak pro hráče, tak pro diváky. Vaší pozornosti by rozhodně uniknout neměl. Proč?

Dynamická zábava pro všechny věkové kategorie

Lakros je dynamický kolektivní sport. Poznáte ho podle typických holí se síťkami (tzv. lakrosek), ve kterých hráči na hřišti nosí míček a snaží se ho pomocí přihrávek a strategie dostat do soupeřovi branky.

Lakros má v dnešní době hned několik podob. V Kanadě je oblíbený tzv. boxlakros, který se hraje na hřišti o velikosti hokejového. Hůl na boxlakros je zpravidla ocelová, a i míček je těžší než v ostatních variantách lakrosu.

Interkros je naopak nejméně kontaktní variantou tohoto sportu a nejčastěji se s ním setkáme v tělocvičnách. Na rozdíl od boxlakrosu k němu nejsou potřeba chrániče a pomůcky jsou mnohem lehčí než u boxkrosu. Kontakt mezi hráči je při této variantě hry zakázaný.

U nás je však nejoblíbenější tzv. český lakros. Od ostatních variant tohoto sportu se ten „náš“ liší především kratší lakroskou, kterou hráči drží pouze v jedné ruce.

Český lakros na vrcholu

Věděli jste, že český lakros patří světově mezi nejlepší? V roce 2020 byl český ženský lakrosový tým vyhlášen třetím nejlepším lakrosovým týmem na světě, což je pro český lakros dosud největší úspěch. A vzhledem ke stoupající popularitě tohoto sportu nejen mezi juniorskými hráči očekáváme, že na sebe další úspěchy českých týmů nedají dlouho čekat.

Jak s lakrosem začít?

Chcete být součástí tohoto vzkvétajícího týmového sportu a možná se i zapsat do české lakrosové historie? Nejlepším způsobem, jak s lakrosem začít je najít existující tým ve svém okolí, který zrovna nabírá nováčky. Přehled týmů můžete najít například na stránce České lakrosové unie.

Mohlo by se Vám líbit