SPORT

Ulevte svým kloubům pomocí tejpování

single-image

Kineziotejping není žádnou novinkou. Jedná se o „oblepování“ bolavých míst – ať už ze sportu nebo naopak nedostatku pohybu – speciální barevnou páskou. Pokud se tato páska neboli kineziotejpa umístí na tělo správně, přináší rychlou, spolehlivou a dlouhodobou úlevu od velkého množství nepříjemných bolestí i špatných pohybových návyků.

Co je tejpovací páska a na jakém principu „tejpování“ funguje?

Celým názvem „kineziotape“ či počeštěle kineziotejpe nebo prostě „tejpa“ je barevná a elastická páska z bavlny. Zpravidla je voděodolná, takže s ní můžete bez obav do vany i do bazénu. Díky pryskyřicovému lepidlu se nemusíte bát, že vám vyvolá některou z kožních alergií.

Při lepení je „tejpa“ elastická. To znamená, že ji pohodlně natáhneme na postižené místo podle potřeb. Po přilepení se však scvrkne a pokožka pod ní se smrští. A právě v tom spočívá většina léčivého účinku tohoto fyzioterapeutického způsobu léčby.

Páska totiž nepůsobí pouze na kůži, ale i na tkáň pod ní. Tím páska uleví od bolesti. Oblast se prokrví a prohřeje a sníží se tlak na receptory bolesti.

Pro koho je kineziotejping vhodný

Tejpování je technika vhodná v podstatě pro každého. Používají ji vrcholoví sportovci stejně jako lidi, kteří prosedí celý den u počítače, z čehož je bolí zpravidla spodní část zad či zápěstí. Tejpa v rukou profesionála se dá použít v podstatě na jakoukoliv část pohybového aparátu.

Do tejpování problémových míst se můžete pustit klidně sami. Doporučujeme však se alespoň poprvé poradit s odborníkem, který vám ukáže přesný postup, jak problémové místo tejpovat. Rad na internetu na „zaručeně správné“ tejpování sice najdete celou řadu. Osobnímu kontaktu s odborníkem z řad fyzioterapeutů či rehabilitačních lékařů se rozhodně nevyrovnají.

Dobrý lékař či fyzioterapeut vám ukáže jak na to a s problémová místa (například záda) vám „polepí“ s profesionální přesností.

Kdy se tejpování vyhnout

Stejně jako každá technika, ani tejpování není vhodné pro každého. Za prvé rozhodně nevyřeší žádný závažnější zdravotní problém.

Tejpy jsou skvělým doplňkem léčby a úlevou při menších potíží. Rozhodně by však neměly nahrazovat lékaře.

Tejpám se také vyhněte, pokud máte na problémovém místě problémy s pokožkou. Kontraindikací je ekzém stejně jako drobná poranění pokožky.

Tejpy na Efitness.cz

Na Efitness.cz nabízíme celou řadu zdravotních pomůcek a ani tejpy nejsou žádnou výjimkou.

Tejpy si u nás vyberete ve všech barevných variantách i velikostech, které byste mohli na své zranění či problémy potřebovat. Pro lidi s citlivější pokožkou nabízíme také podtejpovací pásku z porézního polyutetanu s antialergenními vlastnostmi.

Mohlo by se Vám líbit