ŽIVOTNÍ STYL

Bobování a sáňkování – vybavte se na tradiční zimní zábavu i vy

single-image

Zimní sporty jako je například lyžování nebo snowboarding jsou rozhodně něčím, na co se vyplatí celý rok těšit a třeba kvůli tomu i cestovat za hranice. Ale zimní radovánky nejsou pouze o sjíždění co největších kopců.

Sjet si čas od času malý kopeček za barákem prostě „jen tak“ může vykouzlit zimní i vánoční atmosféru stejně tak dobře. Ať už máte děti či jste duší sami ještě tak trochu dítě a umíte si užít malé radosti, které život nabízí.

Sáňky a sáně v minulosti

Dneska se na sáňky pohlíží především jako na zimní hračku pro děti, a to ještě pro ty nejmenší, které si zatím netroufnou na lyže.

Tak tomu ale nebylo zdaleka vždy. Sáně v minulosti sloužily jako dopravní prostředek a tzv. rohačky byly sáňky upravené speciálně pro hospodářské využití. Děti si hrály s „vlčkami a rejdovačkami,“ které byly zase dělány právě na sport a zábavu.

Na sáních se převáželo dříví a zejména v Kanadě bývaly jediným pořádným spojením mezi sněhem zapadanými osadami.

Sáňky dnes

V současnosti jsou sáně skutečně dominantou dětských her, stejně jako klasické boby (samozřejmě se můžeme setkat i se sportovními boby, ale o těch si povíme zase jindy).

A není to vlastně trochu škoda?

Samozřejmě, že už asi nikdo dneska nebude sáně používat k praktickým účelům, na to máme mnohem pokročilejší techniku, ale proč vedle lyží a snowboardů do zimních radovánek sem tam nezařadit i staré dobré sáňkování?

Kam vyrazit na sáňky a boby

Sáňkovat a bobovat můžete v podstatě kdekoliv to krajina umožní. Lyžařské areály často dokonce nabízejí pro sáňkaře speciální prostor.

V Česku se ale nachází také několik speciálních drah. K nejoblíbenějším patří Černohorská sáňkařská cesta.

Poblíž Liberce můžete vyrazit na trasu Skalka – Ještěd.

Jizerské hory nabízejí také sáňkařskou dráhu Smržovka.

Pořiďte si kvalitní sáně a boby. Kde? No přece u nás

Pokud chcete sáňkovat a bobovat – ať už s dětmi nebo si dětství připomenout sami – neobejdete se bez kvalitních sáněk a bobů (teda pokud opravdu nechcete sjet pouze kopec za barákem, na který vám možná budou stačit šusťáky – ale abyste pak nelitovali! 😉).

A kde jinde si pořádné sáňky a boby pořídit než u nás na Efitness.cz?

Třeba takové dřevěné sáňky Davos jsou naprostým ideálem. Vzhledem k tomu, že jsou skládací, můžete s nimi pohodlně cestovat a vzít je klidně na zimní dovolenou na české i zahraniční hory.

Výběr máme však mnohem bohatší, přesvědčte se na vlastní oči v kategorii sáně a boby.

Mohlo by se Vám líbit