SPORT

Umění pro velké i malé – nebojte se boxu!

single-image

Mohammad Ali, Ondřej Pála, Vladimir Kličko, Miky Tyson… Ti všichni se proslavili v královské disciplíně bojových sportů. Přestože se na box spousta lidí kouká s patřičnou rezervou – a aby tomu tak nebylo, když se prezentuje jako násilná disciplína plná krve – předsudky je ideální vrhnout za hlavu. Box je totiž velmi komplexní sportovní disciplína, při které dostane zabrat celé vaše tělo – a co víc, z dobře vedených tréninků si s největší pravděpodobností neodnesete ani zlámaný nos či vylámané zuby…

Proč se věnovat boxu?

Stejně jako spousta jiných sportů, i box má pozitivní vliv na psychiku. Na rozdíl od běhu či zvedání činek, které vám zvednou náladu díky pohybu samotnému, box má ještě jednu výhodu. Ať už máte vztek, trápí vás frustrace nebo blbá nálada, při boxu se skutečně vyřádíte. Při domácím tréninku si můžete dokonce dát na boxovací pytel fotku svého „úhlavního nepřítele“ pro ten který okamžik a máte o zábavu postaráno.

To jen tak na odlehčení. Box je však ve skutečnosti zdraví prospěšný i po mnoha dalších stránkách. V jeho tréninku se spojuje každý typ pohybu, které tělo potřebuje pro svou perfektní funkci. To znamená síla, kardio, ale boxu nechybí ani prvky gymnastiky. A ještě při něm posilujete mozkové buňky při studování techniky.
Prospívá srdci i plicím. Má pozitivní vliv na cévy a samozřejmě u něj spalujete „jak o život“. Vliv má tak i na vaši postavu, ale kromě toho i na pocit bezpečí, protože se jedná o poměrně účinnou sebeobranu (ta úplně nejúčinnější sebeobrana je však útěk ideálně spojený s křikem).
Přesto všechno se jedná o poměrně snadný sport, který je od  svého prvopočátku určen pro zábavu co nejširší vrstvu lidí.

Jak na box v začátcích?

Na začátku je nejlepší najít si vhodnou posilovnu s tréninkem boxu, kde se naučíte základy a získáte kondičku. Později si můžete pořídit základní výbavu i domů. Hodit se vám bude především boxovací pytel či lapy k zavěšení na zeď a boxerské rukavice. Více o výběru výbavy pro boxování si můžete přečíst v našem článku o boxovacích pytlích a doplňcích.
Na začátku vás nejspíše potrápí převážně fyzička, kterou však po pár týdnech boxování velmi rychle naberete. Poté se budete moci plně soustředit na techniku a sílu…

Kickbox jako dynamičtější varianta?

Skvělá varianta boxu je také kickbox, u kterého využijete i nohy. Kickbox je poměrně nový sport, který vznikl při poměřování jednotlivých mistrů bojových umění o to, které je lepší. Proto dali dohromady kickbox, který je měl rozsoudit…
Dnes patří kickbox k nejoblíbenějším bojovým sportům, kterým si komplexně protáhnete a posílíte celé tělo.

Mohlo by se Vám líbit