CVIČENÍ SPORT

Jak dobře umíte plavat vy?

single-image

Voda je můj živel. Miluju ji. Od malička jsem vyrůstala ve falešné představě, že jsem plavec poměrně dobrý. A bronzový diplom za plavání získaný kdesi na druhém stupni základky mě v této představě jen umocnil. Jenže jak tak plynul čas… No zkrátka a dobře je tomu pár měsíců, co jsem zjistila, že se sice dovedu chvíli udržet nad vodou a zvládnu ve vodě i překonat nějakou vzdálenost, ale ke skutečné schopnosti plavat má to mé plácání se poměrně daleko. Tak jsem se pustila do studia plavání. A protože mi přijde naprosto skvělé, rozhodla jsem se s vámi o své poznatky podělit.

Plavecký styl prsa – nejoblíbenější, a přitom nejvíce nepochopený styl

Nejoblíbenějším plaveckým stylem jsou jednoznačně prsa. Jedná se nejen o nejstarší plavecký styl, ale také o nejpomalejší a energeticky nejnáročnější. Velmi oblíbený je u rekreačních plavců, kteří se v něm, stejně jako ještě nedávno i já, dopouštějí každé myslitelné chyby.

  • Plavání s hlavou nad vodou neboli styl á la paní radová,
  • chybné dýchání,
  • špatná poloha hlavy při ponoru,
  • vykopnutí každé nohy jinam,
  • neefektivní používání rukou
  • špatně sladěné ruce, nohy a dech.

Právě v prsou je snad největší chybovost ze všech stylů. Pokud bych vám zde měla vypisovat do detailu, jak prsa správně provádět, vydalo by to spíš na knihu a stejně byste z textu příliš nepochopili. Pokud se chcete naučit plavat prsa skutečně správně a efektivně, nejlepším způsobem je zaplatit si zkušeného osobního trenéra, který napraví veškeré vaše chyby a naučí vás to od začátku a správně.
To samé platí i o dalších stylech, ale přece jen se na ně alespoň krátce podíváme.

Kraul

Kraul je přesným opakem stylu prsa. Jedná se o nejefektivnější a nejrychlejší plavecký styl, který vznikl až v 19. století. Zároveň se jedná i o zdravější plavecký styl, protože při něm plavec drží páteř neustále v neutrální poloze. Nedochází tak k jejímu namáhání.
Pravděpodobně nejtěžší na technice kraula je naučit se správné technice dechu a sladit ji s pohybem rukou.

Znak

Tento plavecký styl se téměř nevyužívá, přestože je s přehledem nejzdravější. Jedná se totiž svým způsobem o „kraul na zádech“, při kterém nedochází k namáhání krční páteře a skvěle si při něm protáhnete ramena. Většina pohybu při znaku vychází totiž právě z nich.

Motýlek

Jedná se o nejnáročnější plaveckou disciplínu. Je namáhavá jak na techniku, tak na fyzičku. U tohoto plaveckého stylu zatím preferuji koukání na ostatní namakané plavce, kteří ji zvládají na jedničku. Sama se do ní asi jen tak nepustím. ????

To nejdůležitější na závěr – ani u plavání výbavu nepodceňujte…

Ve svých plaveckých začátcích (těch dospěláckých), jsem hned na začátku udělala základní chybu. Podcenila jsem plaveckou výbavu. Při svých pokusech o správnou techniku dechu, potápění hlavy atd., jsem se tak často akorát zbytečně přidusila.
Pokud to s plaváním myslíte alespoň trochu vážně, rozhodně byste si měli pořídit plavecké brýle, které vám pomohou získat pod vodou jistotu. Předchází také nepříjemným střetům s ostatními plavci. Podobně důležitá a zanedbávaná je i koupací čepice. Ani u jedné z těchto pomůcek se nejedná o nijak zásadní výdaje, ale zážitek vám zpříjemní skutečně nezanedbatelně…

Mohlo by se Vám líbit