ŽIVOTNÍ STYL

Jak připravit bazén na sezónu

single-image

Koupací sezóna konečně klepe na dveře. Právě teď začíná ten čas, kdy je vhodné popřemýšlet o odzimování bazénu a jeho přípravě na letní radovánky.

Kdy je čas bazén odzimovat?

Letos je to s odzimováním trochu náročnější. Chce na to totiž jít v ten pravý čas. Při pozdním odzimování může docházet k problémům s vodou. Naopak pokud se do toho pustíte příliš brzy, může dojít k poškození mrazem.

Jak teda poznat pravou chvíli?

Noční teploty už by se neměly dostávat pod bod mrazu a denní by se měly pohybovat kolem 15 stupňů. Voda v bazénu by měla mít kolem 10 °C, při vyšší teplotě už v ní začnou růst různé řasy a bakterie.

Postup odzimování bazénu

Pokud jste měli na bazéně přes zimu plachtu, práce bude jednodušší, protože ho nezaneslo tolik nečistot.

Prvním krokem, ještě před odstraněním plachty, však bude odstranění nečistot v okolí bazénu, aby se rovnou nezanesl novým nepořádkem.

Poté můžete plachtu bez starostí odstranit. Nezapomeňte ji očistit a nechat vyschnout, abyste ji mohli bezpečně uložit na (suchém) místě.

Z bazénu bude potřeba také odstranit plováky (které slouží proti zamrznutí vody) a stejně jako plachtu je vyčistit a nechat uschnout.

Poté už se můžete přesunout k samotné péči o bazén.

Očista bazénu

Při čištění bazénových stěn vám přijde vhod bazénová chemie, kterou použijete podle návodu přímo od výrobce. Většinou se nejedná o žádnou velkou vědu a postup je podobný jako u čištění čehokoliv jiného. Kvalitní bazénová chemie si poradí nejen se znečištěním stěn, ale také s různými usazeninami.

Hodit se vám bude také síťka či bazénový vysavač pro odstranění nečistot i ze dna bazénu.

Filtrace a oběh

Na vyčištění a zprovoznění filtrace bazénu je ideální najmout specializovanou firmu, která práci provede profesionálně a nebudete muset mít zbytečné obavy z poškození cirkulace vody.

Nezapomeňte ani na pH

Dalším důležitým faktorem při přípravě bazénu na sezónu je pH vody.

Špatné pH může ovlivnit poškodit nejen bazén, ale i zdraví lidí, kteří se v bazénu koupají.

Bazénová vody by měla mít hodnotu pH v rozmezí 7,0 až 7,4, přičemž 7,0 je neutrální hodnotou. Nižší pH může dráždit oči a vyšší snižuje účinnost chloru, čímž ve vodě vznikají usazeniny a množí se bakterie.

Hodnotu pH můžete zkontrolovat pomocí speciální testovacích pásků. K úpravě hodnot pak slouží speciální granulát.

Zbavte bazén mikrobů a nečistot

Při odzimování je také důležité dostatečné chlorování vody, kde je opět potřeba postupovat podle návodu výrobce chloru či přímo vašeho bazénu.

No a pak už se jen můžete těšit na vyšší teploty a zasloužené koupání!

Mohlo by se Vám líbit