SPORT

O snowboardingu a jeho historii

single-image

Sněžku už pár dní zdobí první sníh. Stromy se zbavily barevného listí a při prvním ranním nádechu u otevřeného okna to cítíme až v morku kostí. Zima už je za rohem a s ní i sezóna horských chat, teplého čaje a krbů… Stejně jako sezóna zimních sportů. Minule jsme psali o sáňkování a bobování. Dneska se podíváme na snowboarding, který u nás má možná delší historii, než jste si mysleli. A rozhodně se jedná o sport, který stojí za pozornost.

Historie snowboardingu

Počátek moderního snowboardingu se píše už od roku 1965, když jeden tatínek (Sherman Poppen) vyrobil svým dcerkám hračku na dlouhé zimní měsíce v podobě prkna… To je trochu ve zkratce. Každopádně prkno se zalíbilo spolužákům a jejich rodičům a poměrně rychle se začalo z jedné školy šířit do druhé a z hračky pro dvě michiganské slečny se brzy stala celosvětová senzace.
Samozřejmě to opět trochu zkracuji a prkna na sjíždění sněhu začala vznikat po celém světě více-méně nezávisle.
Každopádně ještě k historii rychle koukneme do roku 1981. To se totiž v americkém Coloradu pořádala soutěž „King of the Mountain“, kde se objevil první snowboard v rámci závodů.

A potom můžeme skočit až do roku 1998, kdy se odehráli v Česku tolik populární Olympijské hry v Naganu, kde poprvé objevil snowboard v rámci OH.
U nás si snowboarding svou popularitu získával trochu pomaleji, ale i zde už v 80. letech minulého století lidé kopce na jednom prkně sjížděli a hned v roce 1990 vznikla Asociace českého snowboardingu. Novou popularitu tomuto sportu u nás zajistila v roce 2015 Ester Ledecká.

Popularita snowboardingu šlape na nohy i oblíbenému lyžování

Ještě za mých „mladých let“ byl snowboard na kopci považovaný za cosi nebezpečného a dobrého tak pro bláznivé puberťáky. Dnes jsou však tehdejší blázniví puberťáci váženými zaměstnanci, rodiči… a vůbec dospěláky se vším všudy. A společně s nimi dospěl i snowboard, který v popularitě podle pohledu na sjezdovky velmi rychle dohání samotné lyže.

Pokud chcete se snowboardem začít i vy, nebo už vám tento sport k srdci přirostl a hledáte jen lepší výbavu, nezapomeňte se podívat na naši nabídku snowboardového a lyžařského vybavení!

Mohlo by se Vám líbit