SPORT

Co je vlastně triatlon?

single-image

Jízda na kole, běh a plavání. Tři ve své podstatě individuální sporty se v triatlonu spojují v jeden celek. Triatlon je závodní disciplína, v níž je nutné absolvovat předem určenou trasu prostřednictvím zmíněných sportů, které po sobě těsně následují. Víte, jak triatlon vznikl, jaké má varianty a kolik toho v rámci tohoto závodu potřebujete zvládnout ujet, uběhnout a uplavat?

Vznik triatlonu

O triatlonu se často říká, že vznikl v 70. letech 20. století a jeho vznik se spojuje s testy přežití, které museli absolvovat američtí záchranáři. Ve skutečnosti tomu tak však není.

Triatlon vznik jako odvozenina francouzského závodu s jednoduchým názvem Les trois sports (tři sporty). Ten se v zemí svého vzniku pořádal dokonce již v letech dvacátých. Triatlon se během své existence stal natolik populárním závodem, že se v roce 2000 probojoval i na letní olympiádu.

Vzdálenost závodu

Triatlon má několik podob a podle nich se určují i vzdálenosti, které musíte při účasti v závodu překonat.

Nejtěžší variantou je tzv. Ironman. V tomto závodě je nutné uběhnout 42,2 kilometrů (což je délka celého maratonu), ujet 180 kilometrů na kole a uplavat 3,8 kilometrů.

Naopak druhou nejkratší variantou je ta, se kterou se můžete setkat v rámci Olympijských her. Závodníci na olympiádě musí uplavat 1,5 km, ujet 40 km a uběhnout 10 km.

Kromě toho se můžete setkat např. i se sprinterským či středním triatlonem.

Varianty závodu

Triatlon se může svými variantami lišit nejen podle vzdálenosti, kterou musíte překonat, ale je možné nahradit i některé sporty za jiné. Nejoblíbenější záměnou je například v zimní variantě výměna plavání za běh na běžkách.

Oblíbenou možností je také tzv. duatlon, na kterém musejí závodníci překonat vzdálenost pouze prostřednictvím běhu a cyklistiky. Na aquatlonu je to naopak běh a plavání.

Existují dokonce varianty, které sporty přidávají. Na tzv. kvadriatlonu si závodníci užijí také jízdu na kajaku.

Triatlon je ideálním sportem pro lidi, kteří si chtějí udržet skutečně pevnou kondici a zdraví během celého roku.

Na výbavu přitom není téměř vůbec náročný. Kromě silničního kola vám k němu stačí vhodné sportovní oblečení a odhodlání se do sportu pustit!

Mohlo by se Vám líbit