SPORT ŽIVOTNÍ STYL

Ultramaraton – extrémní závod pro extrémní šílence?

single-image

Když se řekne ultramaraton, většina lidí protočí oči v sloup. Už klasický maraton o délce 42 km (a kousek) je pro mnohé nepředstavitelnou vzdáleností. Za ultramaraton se přitom označuje cokoliv nad tuto délku. Může tak jít třeba o 50kilometrový závod, ale i mnohem, mnohem delší… Jaké ultramaratony se u nás běhají a co všechno byste o nich měli vědět?

Definice ultramaratonu

Ultramaraton je jakýkoliv závod, jehož délka přesahuje 42 195 metrů. Může tak skutečně jít o závod o délce 43 kilometrů. Jejich délka však obvykle začíná na 50 kilometrech. Nejdelší možná délka ultramaratonu není stanovená.

Tento typ závodu se může běžet dvěma způsoby:

Buď je předem určené množství kilometrů, které mají závodníci uběhnou v co nejkratším čase.

Nebo běží konkrétní časový úsek – 24, ale klidně i 48 nebo více hodin – a cílem je za tu dobu uběhnout maximální možné množství kilometrů.

Za prvního ultramaratonce se považuje kapitán Robert Barclay Allardice, slavný chodec, původem Skot, který v roce 1806 zdolal 160 kilometrů za 19 hodin.

Dnešní rekord drží japonský běžec Nao Kazami a to v běhu na 100 kilometrů. Překonal dosavadní rekord (6:13:33 hod.) časem 6:09:14.

Je ultramaraton i pro vás?

Závod ultramaratonu je ultimátní výzva nejen po fyzické stránce. Na ultramaraton musí být běžec skutečně naladěn, a to především psychicky. Běžecká příprava je samozřejmě důležitá. Současně se však musíte připravit na únavu často překračující spánkovou deprivaci (zvláště při běhu na 24 a více hodin) i na spoustu překážek, se kterými se po cestě můžete setkat.

Na rozdíl od klasického maratonu se při běhu jen málokdy setkáte s podporou v podobě osvěžovačů s vodou. Na zádech si pravděpodobně ponesete potraviny, tekutiny i potřeby pro spaní. Alespoň pokud se bavíme o ultramaratonech typu 1000 mil, kde vzdálenost zdoláváte skutečně sami za sebe. U ultramaratonů sálového typu jsou podmínky o něco příznivější, jedná se však spíše o profesionální závody.

Pokud plánujete ultramaraton zkusit, abyste zjistili, co ve vás je, rozhodně nepodceňujte přípravu. Nebojte se dát tomu i rok – a to s poctivým, postupným zvyšováním vzdálenosti (tu navyšujte maximálně o 10 % měsíčně). Počítejte také s dostatkem času na regeneraci i přizpůsobení a vychytání jídelníčku.

Nejznámější ultramaratony v ČR

Jaké ultramaratony si u nás můžete zkusit na vlastní kůži?

1000mil

Možná nejznámější z řady ultramaratonů v přírodě je 1000 mil. Tento závod není pouze pro běžce, ale pro všechny, kdo se přepravují vlastním úsilím – ať na kole, chůzí, koloběžce nebo během. 1000 mil vás provede přes západ Čech až na východ Slovenska, cestou musíte projít 20 předem určenými body. To, jak se do bodů dostanete a jak se o sebe cestou postaráte, záleží pouze na vás samotných.

Beskydská sedmička

Krásných 100 km po Beskydech se stoupáním kolem 5,5 km – Beskydská sedmička je pravděpodobně tou nejdrsnější výzvou, kterou si u nás může běžec dát. Rekordmani tento závod zvládají v čase kolem 11 hodin. Bez zranění se však většinou neobejdou.

Zapomenuté hory

Tento ultramaraton probíhá v úchvatných rychlebských horách. Nejdelší trať tohoto závodu má 101 km. Zkusit si ho však můžete i ve variantách 76 a 46 km (takže se jedná stále o ultramaraton), ale nabízí i 26kilometrovou trasu. I při té se však běžci pořádně zapotí, vzhledem k nebezpečnému a nezpevněnému terénu.

Mohlo by se Vám líbit