CVIČENÍ

Chcete začít zvedat činky? Začněte správně!

single-image

Silový trénink je v posledních letech jedním z nejpopulárnějších cvičení. Není divu. Je totiž dokázané, že posilování a zvedání těžkých vah posiluje nejen svalovou hmotu, ale především kosti. Jedná se o skvělé cvičení, které zpomaluje stárnutí organismu, a navíc je skutečně užitečné. Zvláště ženy pak ocení, že nemusí hledat muže na pomoc s každým trochu těžším balíčkem či nákupem… Jenže stejně jako má posilování a zvedání činek své zásadní výhody, tak při cvičení s nimi hrozí samozřejmě také řada úrazů. Zvlášť, pokud se do jejich zvedání pustíte bezhlavě a bez vedení.

Na co si dát při posilování pozor

Na začátek si rovnou můžeme říct, že začínat s posilováním doma bez dostatečných znalostí a bez trenéra není tím nejlepším řešením.

Přestože v dnešní době na Youtube a i na dalších kanálech a webech existuje spoustu návodů, jak správně cvičit s činkami i s vlastní vahou, bez kontroly toho, zda cviky provádíte správně, můžete se v horším případě zranit.
V tom lepším případě můžete cviky provádět neefektivně a tím brzdit výsledky i zdravotní benefity posilování. Proto alespoň na začátek doporučujeme projít si pár tréninků s vedením. Po čase, až si tělo vypěstuje správné návyky, můžete v posilování s činkami pokračovat v klidu domova.

Síla – je lepší získat ji pomocí činek či vlastní váhy?

Minimalismus poslední léta frčí na všech frontách a posilování není výjimkou. Posilování s vlastní vahou se tak řadí k čím dál tím oblíbenějším sportům.
Rozhodně tu nebudeme rozporovat jeho benefity. Kliky, dřepy, shyby… ano, s tím si poměrně dlouho vystačíte a pokud přidáte ještě běh ve správné tepové frekvenci, nárůst svalů a úbytek tuků na sebe nedá čekat dlouho.

Činky však vašemu pohybu přidají na výbušnosti i efektivnosti. Při cvičení s vlastní vahou můžete postupovat jen do určité míry. A jednou z hlavních zásad posilování je, že byste měli úroveň stále zvyšovat.
Přestože činky zaberou už nějaké to místo, stále se jedná o skvělý minimalistický nástroj. A to obzvlášť pokud sáhnete po kettlebellu, který zabere minimum místa a zvládnete s ním celou řadu cviků, od výbušného swingu, který posiluje srdce i plíce, až po TGU, se kterým protáhnete i posílíte celé tělo…

Činky jsou elitním i minimalistickým nástrojem zároveň

Silové cvičení s činkami je skutečně elitní disciplínou. Pokud s trenérem ovládnete základní techniky, můžete se posilování věnovat kdekoliv a kdykoliv.
A benefity můžete pozorovat už po pár týdnech – od nárůstu síly až po čím dál tím vzácnější marodění…

Mohlo by se Vám líbit