CVIČENÍ SPORT

Posilujte střed těla s pilates

single-image

Pilates nemá tak dlouhou tradici jako jóga a bojová umění. Většina lidí, a zvlášť nadšených sportovců, na Pilates pohlíží jako na sport pro „slabší“ pohlaví, což však rozhodně není pravda. Přestože je pilates sport vhodný téměř pro každého, rozhodně se nejedná o nic podřadného a neměl by unikat ani pozornosti vzpěračů a bojovníků…

Vznik pilates ve stínu jógy i boxu

Cvičení pilates vzniklo už na začátku dvacátého století. Založil jej Joseph Pilates na základě svých zkušeností v téměř každé sportovní disciplíně. Věnoval se nejen klasickému šermu a gymnastice, boxu, plavání a potápění, ale také východním uměním jako je jóga či tai-či.

Jeho oddanost sportu pramenila z vetchého zdraví a z Pilatesova odhodlání nepodlehnout žádné ze zákeřných chorob, které jej sužovaly – a to se mu poměrně úspěšně povedlo, protože zemřel až v roce 1967 ve věku 83 let.

Do širšího povědomí lidí se dostal za 1. světové války, během které pracoval na ostrovu Man jako ošetřovatel a učitel tělesných dovedností. Popularitu získal především tím, že během chřipkové epidemie nezemřel žádný z jeho pacientů.

Ale vraťme se od historie do současnosti, ve které má Pilatesovo cvičení stále své nezastupitelné místo mezi sportovními aktivitami.

Posilování středu těla vhodné pro každého

Vzhledem k tomu, z čeho všeho jeho zakladatel čerpal, není divu.

Pilates se soustředí především na posilování středu těla s pomocí různých pomůcek, které z pilates dělají sport vhodný i pro malé děti, těhotné ženy, ale také pro obézní či starší lidi, avšak existuje i varianta 34 cviků bez strojů a pomůcek.

Pilates se, kromě posilování středu těla, soustředí také na sjednocení mysli a těla.

Všechny pohyby v rámci tohoto sportu by měly být plynulé a soustředěné. Stejně jako v jiných sportech i zde je důležitá přesnost a každý ze cviků musí vycházet ze středu těla.

Posílené „core“ je základem zdravého životního stylu, protože současně se středem posilujete také například svaly pánevního dna, které předcházejí problémům v intimních oblastech, ale také vám pomohou řešit problémy s páteří, rovnováhou i se správným držením těla.

Mohlo by se Vám líbit